„Némók nyomában” – Óceánok hete az iskolában

Február 2–6. között különleges témahét zajlott iskolánkban. A „Némók nyomában” elnevezésű témahét során diákjaink elhagyták a hagyományos tantermi kereteket, hogy fejest ugorjanak a világóceánok titokzatos világába. A program célja az volt, hogy a diákok játékos, mégis tartalmas formában ismerkedjenek meg Földünk óceánjaival, azok élővilágával és a jelenlegi környezeti kihívásokkal úgy, hogy egy hétbe ötvözzük a digitális, fenntarthatósági és Pénz7 témaheteket.

Mivel bolygónkon öt óceán található, és az 5–6., valamint a 7–8. évfolyamon egyaránt 5–5 osztály tanul, izgalmas sorsolással minden osztály „saját” óceánt kapott kutatási területként. A véletlenszerű kiválasztás már önmagában lelkesedést és kíváncsiságot váltott ki a diákokból.

A hét során minden osztály mind az öt feladattípuson dolgozott: prezentációt készítettek az adott óceánról, társasjátékot terveztek, tematikus újságot állítottak össze, dekorációkat alkottak, valamint egy, az adott óceánt érintő környezeti problémát is feldolgoztak megoldási javaslatokkal együtt. A feladatok előkészítése osztálykeretben történt, majd a munka kiscsoportokban folyt, pedagógusok támogatásával. A tanárok ezúttal nem hagyományos oktatóként, hanem mentorként segítették a folyamatokat. Az elkészült részeket a hét második felében közös egésszé formálták, és egy átfogó bemutatóvá állították össze a Móra-napi iskolai bemutatóra.

A változatos tevékenységek során a tanulók megtapasztalhatták az együttműködés valódi jelentőségét: meg kellett osztaniuk a feladatokat, alkalmazkodniuk kellett egymás ötleteihez, és közösen kellett döntéseket hozniuk. A kutatómunka közben fejlődött információkeresési és -feldolgozási képességük, miközben megtanulták a lényegkiemelést és a hiteles források használatát is. A prezentációk és újságcikkek készítése erősítette szóbeli és írásbeli kifejezőkészségüket, a társasjátékok és dekorációk tervezése pedig teret adott a kreativitásnak és a vizuális gondolkodásnak. A környezeti problémák feldolgozása során a diákok nemcsak megértették az óceánokat érintő globális kihívásokat, hanem saját megoldási ötleteket is megfogalmaztak, ami fejlesztette problémamegoldó gondolkodásukat és felelős, környezettudatos szemléletüket. A közös munka során az önállóság, a felelősségvállalás és a határidők betartása is természetes elvárássá vált.

A hét során a diákok nemcsak élményekkel, hanem zsetonokkal is gazdagodhattak: három napon keresztül naponta 5–5 zsetont lehetett szerezni a kitartó munkáért, együtt-működésért és kreatív megoldásokért. Ez játékos, mégis hatékony módon ösztönözte a tanulókat az aktív részvételre.

A „Némók nyomában” témahét így nemcsak az óceánokról szólt, hanem az élményalapú tanulásról, az alkotás öröméről és az együtt gondolkodás erejéről is. A záró bemutatón az egész iskola láthatta, mennyi kreativitás, tudás és lelkesedés rejlik tanulóinkban – és hogy az óceánok világa bizony sokkal közelebb van hozzánk, mint elsőre gondolnánk.

Némethné Korom Edit
Róka Csenge
Boros Eszter
szervezők

„Némók nyomában” – Óceán ihlette alkotások

Február 2. és 6. között a Budapest XIV. Kerületi Móra Ferenc Általános Iskolában projekthét zajlott, amelynek központi témája az óceánok világa volt. Ezen a héten nem voltak hagyományos tanórák, a tanulók teljes mértékben a projekteknek szentelhették az idejüket. Minden osztályból öt csapat alakult ki, közülük a kreatív érdeklődésű diákok alkottak együtt, dekorációkat, szobrokat és installációkat készítve, sok esetben újrahasznosított anyagok felhasználásával.

A csapatok mindegyike más-más óceánt dolgozott fel. Az elkészült alkotások nemcsak az élővilágot mutatták be, hanem gyakran a környezetszennyezés és a természetvédelem problémáira is felhívták a figyelmet. Készültek fázisfotók a munkafolyamatról, a hét végére pedig a teljesen elkészült alkotások láthatóak a képeken.

A 7.a osztály tanulói egy nagyméretű, világító medúzát készítettek, a 7.b kartonból épített jegesmedve szobrot, míg a 7.n osztály egy dinamikus cápafigurát alkotott. A nyolcadikosok munkái is rendkívül sokszínűek voltak, a 8.a osztály egy képi ábrázolással mutatta be az óceánok világát, a 8.b osztály pedig a Déli-sarkot megidéző installációt készített.

A diákok a projekthét során összesen legfeljebb 15 órát dolgozhattak alkotásaikon, a teljes hétre elosztva. Ez idő alatt önállóan, nagy lelkesedéssel és fegyelmezetten dolgoztak. Rajz- és vizuális kultúra tanárként a munkájukat inspirációval, szakmai tanácsokkal, valamint az eszköz- és anyaghasználat megválasztásában nyújtott segítséggel támogattam. A kész művek azonban önmagukért beszélnek, jól tükrözik a tanulók kreativitását, gondolkodását és a téma iránti érzékenységét.

Az elkészült alkotások méltó módon képviselik a projekthét célkitűzéseit. A diákok nemcsak alkottak, hanem közben tanultak is az óceánok fontosságáról és védelméről, ami talán a hét legfontosabb eredménye.

Csizofszki Katalin
rajztanár

Az Egis Gyógyszergyár látogatása

Fantasztikus természettudományos programon vettek részt a 7. b és a 7. n osztály tanulói az Egis Tudományos és Technikai Központban!

Egyik diákunk anyukájának köszönhetően tudtunk regisztrálni erre az eseményre. Két felkészült fiatal Egis gyakornok hallgató, Gréta és Barbara vezette be a gyerekeket a gyógyszergyár történetébe, a gyógyszergyártás, a kutatás-fejlesztés folyamatába.

Sorversennyel kezdődött az ismerkedés: a diákok csapatban mozgásos játékkal imitálták az idegek és az izmok működését.

Nagyon tetszett mindenkinek a levetített két 3D-s rövidfilm az emberi szervezetről, annak működéséről, a gyógyszerek elkészítésének folyamatáról. Megtudtuk, hogy a világ 100 országába jutnak el az Egis termékei, készítményei. Szó volt arról, hogy mi a hatóanyag, melyek a szinten tartó, a fájdalomcsillapító és a megelőző készítmények. Beszéltek a látogatásvezetők a termékek mellett a különféle üzemekről (galenikus, csomagoló, hatóanyag- tablettagyártó üzemekről), a munkahelyi adottságokról, a munkavállalók feladatairól.Színvonalas kiállításon ismerték meg az érdeklődők Örkény István kötődését a gyárhoz, a gyógyszerészethez. Olvashattuk az író Egyperces novelláit, fotókat nézhettünk meg az író életének Egishez kapcsolódó részleteiről. A fiúk leginkább a gépek iránt érdeklődtek. Néhányan kézkrémet csomagoltak maguknak, amit ajándékba meg is kaptak, mások füldugóért álltak sorba az automatához (mivel a gépek zaja zavarta őket). Információs panelek (QR-kódos) lehetőséget nyújtottak az egyes helyszíneken jó válasz esetén fotó készítésére is (pl. speciális laboratóriumi öltözékben, szkafanderszerű ruhában), amelyet mindenki el tudott küldeni a saját e-mail címére. A Kérdezz-felelek játékban minden helyes válaszért zabrudit kaptak ajándékba. Volt olyan tanuló, aki több egészséges édességet is begyűjtött.

Elsősegélynyújtás, újraélesztés, égési sérülés, konyhai vágásos baleset ellátása volt a feladat az interaktív táblán, illetve személyes bemutatással.

Jó volt megtapasztalni, mennyire aktívak, érdeklődőek, együttműködőek voltak tanulóink ezen az eseményen, és mennyi élménnyel távoztak a bemutató után. Talán még a továbbtanulásban is meghatározó lesz ez a nap.

Csizofszki Katalin (7. b)
Dudásné Bán Valéria (7. n)
osztályfőnökök

Sportolók, sportvezetők, edzők elismerése

A Zuglói Civil Házban rendezték december 11-én a Sportolók Karácsonyát, mely esemény egyben egy díjátadó ünnepség is volt. Az önkormányzat minden év végén „Jó sportoló, jó tanuló”, „Fiatal Zuglói Sportolók” és „Rátonyi Gábor Emlékserleggel” jutalmazza az évközi sporteredményeket. A rangos kitüntetést 2025-ben öt személy, közük Kovalik Imola ritmikus gimnasztika edző, is megkapta.
Kovalik Imola a Móra Ferenc Általános Iskola diákja volt. Ritmikus gimnasztika edzőként több mint húsz éve oktatja szeretett sportágát iskolánk tanulóinak. Zuglón kívül a XVI. kerületben is tart edzéseket. Legfőképp a 6-14 éves korosztályos tanulókkal foglalkozik. Szívesen tart iskolai programokon bemutatókat. Iskolánkban is nagy népszerűségnek örvendenek az edzései. Tanítványai hazai és nemzetközi versenyeken kiváló eredményeket értek és érnek el. Bár az Imola edzéseire járó gyermekek közül nem lesz mindenki élsportoló, és kiemelkedő eredményeket sem mindig érnek el, de a sport, a kulturált mozgás elsajátítása révén sokat tesznek egészségükért.
Hosszú, több évtizedes munkássága iskolánk tantestületének véleménye alapján elismerést érdemelt.


Gratulálunk Kovalik Imolának a rangos elismeréshez.
Lévainé Szabó Erzsébet

Sport, tehetségfejlesztés, robotika, zeneoktatás, gyermekközpontúság. Ez az iskolánk.