A 2.l osztály élménypedagógiai sétája a Japán-kertben

Ez év május 17-én a szombati tanítási napot kihasználva a 2.l osztály ellátogatott a KMASZC Varga Márton Kertészeti és Földmérési Technikum és Kollégium fenntartásában működő Japán-kertbe. A kert érdekessége, hogy 3000m2 alapterületen számtalan, Japánban őshonos növényt mutat be.

A kert rendeltetése szerint – a formai szempontokat is figyelembe véve – a laposkertek, Hiraniwa alaptípuson belül a daimio tavas sétakertek és a teaházi kertek rendszerébe sorolható. Ez igazán gyermekbaráttá teszi a kerti sétát, önfeledt szabadtéri nézelődést, ismerkedést a zöld növényekkel. Külön érdekesség a tórendszer, melyben a jelentősebb egységeket
művészien elrendezve építették meg. Ezek: „Vízesés”, „Kincseshajó”, „Teknőcsziget”, „Darusziget” valamint a „Semmiség óceánja”. Ezen mesebeli elnevezések igazán lenyűgözte a kis másodikos osztályt és azonosulni is tudtak vele, korábbi olvasmányaikból. A mesterségesen kialakított tavacskában rengeteg ebihal, lárva, béka és a tóparton sok-sok csiga is otthonra talált.

A kertben barangolva a hegyeket jelképező sziklacsoportokat és köveket jelentőségüknek megfelelően és az irányító elveket figyelembe véve, előre elkészített tervek alapján helyezték el. Különleges jelentőségű pl.: „Az urak védőköve”, „A vízesés mellékköve”, a paradicsomszigetet jelképező kő, Teknősbékafej-kő, Két kéz kő, Két láb kő, Előugró kő, Holdárnyékkő, Hegycsúcskő, Ködfátyolkő, A tiszta hold köve, A hegynyeregkő, A tűz köve, A játszó halak árnyékköve, A tigris búvó köve”. A látogatót az áramló víz végigvezeti a kerten. A legvégső ponton áll a távolságérzetet keltő „Fuji-san” – stilizált havas csúcsa. Igazán tartalmas, izgalmas és sok-sok élménnyel gazdagodott a 2.l osztály.

Füzesi-Kulcsár Szilvia
osztályfőnök, 2.l